Siano w diecie królików 0
Siano w diecie królików

Kupując siano dla królika, szynszyli lub kawii domowej zwróć uwagę na kilka ważnych kwestii aby zapewnić odpowiednią dietę oraz zdrowie swojemu przyjacielowi. Poniżej opisaliśmy kilka wskazówek pomocnych przy wyborze siana:

Siano jest podstawą diety królików i małych zwierząt. Na rynku możemy znaleźć zarówno siano suszone tradycyjnie na łące, a także jego odpowiedniki po obróbce termiczne w suszarni. Ważną kwestią jest fakt, że siano z suszarni nie może zastąpić siana łąkowego. 

Wybierając siano zwróć uwagę na:

Świeżość, zapach i kolor: Świeże siano powinno mieć przyjemny zapach i naturalny kolor - od zielonego, przez słomkowy i delikatnie żółty. Unikaj siana o nieprzyjemnym zapachu lub nieprawidłowym kolorze (szare, brunatne, mocno żółte). 

Różnorodność traw: Wybieraj siano z różnych rodzajów traw, aby dostarczyć królikowi ważnych składników odżywczych. Różne gatunki traw oferują różne korzyści żywieniowe. Uwielbianą przez króliki i gryzonie jest siano z tymotki łąkowej. Warto jednak mieszać je z innym gatunkiem traw lub urozmaicać dodając zioła np babke lancetowatą, babkę szerokolistną, liść mniszka, ziele mięty. 

Brak zanieczyszczeń: Sprawdź siano pod kątem obecności zanieczyszczeń, takich jak kurz, grzyby, drobne śmieci. Unikaj siana, które może być zanieczyszczone, aby uniknąć potencjalnych problemów zdrowotnych.

Termin skoszenia: Dla królików nabardziej wartościowe jest siano z czerwcowych pokosów, zebrane bez deszczu, w czasie kwitnienia traw. Takie siano będzie miało najwyższą ilość włókna pokarmowego oraz odpowiednią twardość, która pomaga ścierać królicze zęby. Włókno w diecie królików i gryzoni pomaga utrzymać prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Wpływa korzystnie na perystaltykę jelit, co zapobiega problemom związanym z zaparciami i biegunką. Siano z drugiego lub nawet trzeciego pokosu jest delikatniejesze - polecane dla świnek morskich oraz chomików. 

Pamiętaj, że siano jest kluczowym elementem diety królika, dlatego należy mu zapewnić stały dostęp do świeżego i najwyższej jakości siana. Uzupełnieniem diety królików i gryzoni są zioła, suszone gałązki, warzywa i na samym końcu słodkie owoce. 

W naszym sklepie dla królików i gryzoni znajdziecie wiele rodzajów siana - zarówno koszone naturalanie, łąkowe oraz siano z suszarni - cięte oraz o długich źdźbłach. Jesteśmy pewni, że w naszym sklepie każdy królik znajdzie coś dla siebie. 
 
 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl